Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 28. května 2022 Vilém

Lupénka

11. 07. 2012 13:53:49
Budu li psát o lupénce je to pro odbornou veřejnost píchnutím do vosího hnízda. Tradiční čínské medicína (TČM) je založena na empirických zkušenostech shromažďovaných po staletí. Není to medicína všespasná, ale respektuje logiku a empirické zkušenosti.

Lupenka z tohoto pohledu je způsobena mnoha faktory.

V čínské medicíně se užívá i název song pi xuan, neboli onemocnění borovicové kůry. V alopatické medicíně je název psoriáza. Může se jednat o neurotickou dermatitidu.

U lupénky dochází k poškození kůže, kdy se vytváří bílé šupiny a ty jsou podobné borovicové kůře (proto synonymum). Škrábe li se postižené místo, dojde k prosakování krvané vodnaté tekutiny.

Onemocnění je časté. Léčí se obtížně.

Příčina z pohledu TČM souvisí nejčastěji s vyčerpaností výživy a krve (xue), hromaděním se horkosti v krvi a uvnitř těla a souvisí s přeměnou na suchost, která generuje vítr.

Nejčastěji k těmto poruchám dochází v důsledku emočního působení nebo nepřiměřenou a nepravidelnou stravou.

Příznaky: často vzniká u mladých lidí a to častěji u mužů než u žen. Je zde určitá dědičnost (bývá v anamneze předků). Obvykle se stav zhoršuje v zimě. V zimě je projev sušší, v létě je vlhčí. To platí pro mnoho kožních onemocnění, kdy v ročních obdobích se stavy mění.

Z pohledu tradiční čínské medicíny hovoříme o čtyřech možných typech lupénky

a) cyklický typ – nejčastější. Zpočátku se vytváří na pokožce okrouhlé vyrážky. Postupně se zvětšují a barva je bledočervená nebo jasně červená. Hranice útvarů jsou jasné a zřetelné a na postihnuti části se vytváří několikavrstvé bílé šupiny. Proto se v čínské medicíně nazývá stav yin xiao bing (onemocnění skrytých šupin). Po seškrábnutí těchto šupin se objevuje prosvítající blána, po sešktábnoutí této blány se objevují krvavé skvrny.

b) typ hnisavý - jedná se o méně častý typ, častěji se objevuje na dlaních a prstech. V oblasti kde se vytváří šupiny se objevují hnis.puchýčky přikryté malým množstvím šupin. Obvykle do 2. týdnů ustupují. Pak vznikají nové hnis.puchýřky.

c) psoriaza kloubního typu Zde se objevují příznaky totožné s prvním

typem. To je tupé bolesti, otoky, rozpínání v kloubech, je zde snižené pohyblivost kloubů

deformace kloubů. Hlavně se objevuje na prstech, můžou být další příznaky např. horečka

d) onemocnění červené kůže - toto onemocnění vzniká na základě prvního typu kdy dochází k dalšímu typu onemocnění.

Není li dostatečně léčený první typ – cyklický nebo používají li se zevně dráždivá léčiva,

Nebo se dlouhodobě užívají hormony a to se najednou přeruší – projeví se zde výrazné začervenání kůže ve velkých oblastech a výrazné odlupování se šupin.

Nehty hrubnou a mohou se též odlupovat. Mohou se objevovat – celková horečka, zduření lym. uzlin. Može se objevit – celková horečka, zduření lym. uzlin.

V praxi je třeba toto onemocněné odlišit od chronického ekzemu

Při chronickém ekzemu se může vytvářet malé mn.šupin ale po seškrábnutí není pod nimi průzračná blána ani krvavé skvrny.

Co se týče léčby každý typ má individuální přístup k řešení.

Významná je prevence

Dietetikanedoporučuje se alkohol, kouřit, nejíst pálivá a dráždivá jídla a mořské produkty.

Doporučuje se psychohygiena, pravidelný životní rytmus , nesprchovat se horkou vodou, ani zevně neužívat dráždivé toaletní prostředky.

Názor na léčbu kortikoidy – v závažném stadiu, krátkodobě je možno kombinovat. Neužívat dlouhodobě ve vysokých dávkách z důvodů silných vedlejších účinků.

Léčba lupenky je velmi individuální. Vzhledem k obtížnosti léčby je třeba obrnit se trpělivostí a optimismem. Lupenka, které se vyskytuje v anamneze rodiny má podstatně horší prognozu úspěchu.

Na závěr bych zmínila připad z mé praxe čínské medicíny. Žena cca 80 let přišla do poradny s problém žaludku. Stav byl už velmi vážný, hrozila jí operace žaludku, žaludeční problémy jí intenzivně provázely více jak deset let. Po vyšetření jsme stanovily jak se budou terapie ubírat a co budeme dělat. Asi po půl roce mi klientka říká: „A představ te si, že se mi ztratila i lupénka“ Což mě překvapilo, protože při vyšetření o ní nepadlo ani slovo. Abych se nevyhla ale odpovědi na žaludeční bolesti a potíže, tak ty jsme vykurýrovaly a operace se nekonala. Ale není to jen zásluha číns ké medicíny , ale i velké trpělivosti mé klientky.

Z tohoto případu je patrné, že onemocnění lupénkou souvisí se stavem výživy těla a psychickým stavem. Proto u lupénky, kterou si pořídíte během života je prognoza na vyléčení výrazně lepší.

Doporučuji spojit se s praktikem čínské medicíny a problém řešit individuálně.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Zdeňka Batíková | středa 11.7.2012 13:53 | karma článku: 8.35 | přečteno: 1277x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Zdeněk Kloboučník

„Hele, dva chlapi a voni se držej za ruce“,...

...špitnu k manželce, když spěcháme přes náměstí do banky. „Co je na tom špatnýho, že se dva mají rádi“, nečekaně odsekne žena. „Podívej se kolem, kolik dvojic to dnes dokáže.

28.5.2022 v 10:02 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 39 | Diskuse

Jaroslav Kvapil

Bude prezidentem zase bolševik?

S blížícími se volbami nového českého prezidenta přibývá hlasů, které volají, že si zasloužíme jinou hlavu státu než bývalého komunistu. Kdo by však takovou osobností měl být, a proč se tolik bývalých komunistů tlačí na Hrad?

28.5.2022 v 9:33 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 86 | Diskuse

Jan Pražák

Samota ve dvou

„Kdepak, Jarko, prát smradlavý ponožky a připodělaný spoďáry už nikdy žádnýmu chlapovi nechci, toho jsem si užila za celej svůj dosavadní život dost,“ ujistila mě moje letitá kamarádka Hanka nad dvoudeckou bílého vína.

28.5.2022 v 7:07 | Karma článku: 13.57 | Přečteno: 234 | Diskuse

Helena Vlachová

Budoucí český prezident? Bývalý bolševik?

To jsme na tom my Češi tak prachbídně, že bychom si měli opětovně do čela své země zvolit někoho, kdo de facto představuje urnový háj? Bývalého bolševika?

28.5.2022 v 6:15 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 334 | Diskuse

Karel Trčálek

Několik poznámek k článku p. L. Jakla „Energetická kocovina"

Pan Ladislav Jakl je vyhlášený pivní expert, ale ze všeho nejvíce rozumí, zcela pochopitelně, jako zaměstnanec legendárního Institutu Václava Klause, energetice

27.5.2022 v 18:08 | Karma článku: 16.24 | Přečteno: 335 | Diskuse
Počet článků 4 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1142
Zdeňka Batíková, praktik čínské medicíny v Karlových Varech

Najdete na iDNES.cz